NASLOUCHÁNÍ V PŘÍTOMNÉM OKAMŽIKU
Hlavu nám pomůže pročistit pobývání v přítomném okamžiku ve stavu nenucené bdělosti. Stav bdělosti je o uvědomování si vnitřního ticha, jde o spojení se vším, co se nachází v pozadí běžné mysli. Vnitřní ticho je o pozorování vnitřního hlasu. Pokud spolu lidé hovoří v bdělosti, vnímají jeden druhého, slyší a cítí jeden druhého. Vnitřní ticho v naší hlavě vytváří „zelenou a vzdušnou oázu“ ničím nezaplněného vnitřního prostoru. Z nezaplněného vnitřního prostoru se nám ozvěny slyšeného nikde neztrácí, slyšené nám neuniká do ztracena. Slyšet znamená poslouchat v tichosti, nekomentovat a neargumentovat si v duchu slyšené, vnímat všechny nuance lidské blízkosti, pokud s druhým upřímně hovoříme. Pokud nenasloucháme v tichosti, jen obtížně můžeme jasně vnímat, co je nám sdělováno, unikají nám podprahové informace. Na vnitřní komentáře je vždycky času dost, pokud nasloucháme v bdělosti, vždycky víme, jak reagovat a co odpovědět, a tak je to správně – vytvářet obousměrné porozumění. Neustálé vnitřní komentáře a náš vnitřní hlas zbytečně zaplňuje prostor pro naše bdělé vnímání, potom nemůžeme slyšet neslyšitelné a vidět neviditelné. Také pokud cokoliv pozorujeme ve stavu vnitřního ticha, ničím neovlivněná pozornost nám přináší širší a jedinečné vnímání pozorovaného. Naučíme-li se naslouchat v bdělosti a v tichosti, komunikace s druhými lidmi dostane novou kvalitu, energie našeho vnímání prostoupí druhými lidmi, a tak se i oni – přeneseně – naučí v tichosti poslouchat nás. Nebudou nám skákat do řeči, a nebudou nám odpovídat dříve, než dokončíme větu. Nebudou na naše slova reagovat v zajetí vlastních emocí a v obranném postoji. Nemusíme je to učit, časem to sami odpozorují.
Důležité je naučit se nejdříve naslouchat sami sobě, potom je možné pozorně naslouchat druhým. Potom se během komunikace snadno nastolí pocit vzájemné blízkosti, svobody, nenucenosti a neomezování. Bytí v přítomném okamžiku, vnitřní ticho ve vaší hlavě a správné naslouchání vás překvapí v nejedné životní situaci. Můžete být například svědkem rozhovoru skupinky lidí, tiše pozorujete, jakým způsobem řeší nějaký spor. Nasloucháním v tichosti, bez vnitřních komentářů odhalíte kdo je kdo, jakou roli jednotliví lidé hrají, kdo je upřímný a kdo nosí masky přetvářky. Během různých rozhovorů budete dokonce občas dopředu vědět, co kdo řekne, jak se zachová, nebo jak se vnitřně cítí. Během osobních rozhovorů si uvědomíte, jak vás dotyčný vnímá, (což nemusí být vždy příjemné, ale poučné, pokud to přejdeme v tichosti – bez odporu). Další zajímavou zkušenost získáte, pokud si v nastavené bdělosti a pozornosti budete během rozhovoru s druhou osobou, budete-li chtít porozumět skrytým záměrům, pokládat sám sobě otázku: PROČ to říká? Často vám do prostoru vaší otevřené mysli přijdou docela překvapující odpovědi. Odpovědi, které odhalí vnitřní pochody druhého člověka, jeho styl uvažování, jeho nastavení v radosti a spokojenosti, nebo jeho skryté záměry, manipulace, strachy a obavy.
Vnitřní ticho v naší hlavě utváří kolem nás volný prostor a příchozí energie, skrze naší auru, snadno vyhodnocujeme. A na druhou stranu lidé z nás vnímají klid a pohodu, rádi nás vyhledávají, bez zábran se nám svěřují. Pouhá vaše přítomnost v menší skupince lidí čistí vnější prostor a vytváří pocity sounáležitosti a porozumění. Bytí v přítomném okamžiku vám může ze začátku připadat jako stav netečnosti a pasivity, ale až proniknete do podstaty bdělosti, zjistíte, že vytváříte kolem sebe dynamické proudění okolních energií, a zároveň toto dynamické proudění energií/informací ničím nezastřené vnímáte. Vaše vnímání bude kreativní pro vás, a inspirativní pro druhé. Vnitřní ticho a stav bdělosti neznamená nemyslet, jde o myšlení transformační, vědomé, nepodbarvené obavami – nepředbíháme čas a nestrachujeme se, co bude zítra. Nepředbíháme čas ani během rozhovoru a tím dáváme prostor druhým vyjadřovat se otevřeně, nic neskrývat a být upřímní. A pokud v myšlenkách nepředbíháme čas, uvědomujeme si pocity, kterými k nám promlouvá naše tělo. Pocity se pro nás stanou hlavním nástrojem pro vědomé a bdělé myšlení, a pro správné vyhodnocení té které situace.
Důležité je také vědět, že myšlenky před usnutím a těsně po probuzení mají vliv na zdraví. Proto servírujte svému podvědomí, svým buňkám a DNA myšlenky na zdraví nebo pro uzdravení, vědomé myšlenky radosti.