Roku 1423 odjel syn hospodských Luis do Basileje na zkušenou a do zmíněného kufru si zabalil své věci. O Evelíně neměl nikdo ani potuchy. V Basileji bydlel Luis u své tety na břehu Rýna. Teta se jmenovala Sára a byla sestrou Berty. Bertě se synovec Luis líbil už od mládí. Doufala, že jej svede a její touha byla tak veliká, že jí bylo jedno, zda své starší sestře uškodí, či ne. Sára byla krásná a tak se jí po několika měsících povedlo Luise svést. Luis z této nevěry nebyl nadšený a chtěl se své tetě vzepřít, jenže Sára měla v malíku všechna ženská kouzla a Luise zcela ovládala. Po několika měsících se synovec Luis rozhodl, že své tetě i přes pohodlí jeho pobytu uteče a sbalil si věci. Po proudu řeky Rýn se vydal jen se svým kufrem, ve kterém, ač netušil, se ukrýval v tajné schránce prsten Evelína. Po několika dnech však nenašel práci, potloukal se od vesnice k vesnici a měl chuť se k tetě vrátit. Jednou večer, když jej vzala na milost babka kořenářka, a nechala ho přespat na seně, mu poradila, že na severu, v lázních Baden Baden, najde práci u jejího bratra Alfonze. Hned druhý den se Luis chtěl vypravit na sever. Již několik dní pršelo a oné noci stoupla hladina Rýna nebývale vysoko. Luis si jen taktak zachránil holý život. Po několika dnech došel skutečně k Alfonzovi a tam žil až do konce života. Oženil se s kovářskou dcerou a s ní počal šest dětí.
Kufr s Evelínou oné noci uplaval. Po několika hodinách plavby se zachytil o křoví poblíž města Strasbourg. Za několik dní voda opadla a kufr s Evelínou klesl do mokřadu, kam nemohla zabloudit živá duše. V tomto neutěšeném houští pomalu zarůstal přibližně 250 let.
V roce 1689 plánovali radní města Strasbourg postavit nový most přes Rýn, aby bylo lepší spojení do rychle rostoucích Germánských lázní Baden Baden. Hans byl tesař z nedalekého Achernu a pracoval na stavbě mostu. Když do země zakopával kůl na přichycení lana, uklouzl a zabořil se do bahna. Pomalu klesal a tak v panice začal křičet a mávat rukama kolem sebe. Konečně narazil na něco pevného. Byla to jakási bedýnka. Díky ní se přestal bořit. Po chvíli ho kamarád Hubert našel a na poslední chvíli Hanse z bahna vytáhl. Hans se zajímal o bednu, která mu zachránila život. Kufr z bahna vytáhl a v jeho rozpadajícím obsahu Evelínu našel. Velice se zaradoval. Jeho rodina stavěla dům na náměstí vyhořelého města Achern a peníze potřebovali jako sůl. Hans se rozhodl, že v neděli půjde do lázeňského města Baden Baden, kde se pokusí prsten zpeněžit. To se mu také podařilo. Evelínu si zakoupila markraběnka Františka Sibyla Augusta. Hansovi dobře zaplatila a tak mohl tesař dokončit s rodinou svůj vysněný dům.
Markraběnka Františka Sibyla Augusta s manželem vlastnili sídlo v Ostrově u Karlových Varů. Protože Bádensko bylo obsazeno a zcela zničeno Francouzi během válek o falcké dědictví, vybudoval její muž, markrabě Ludwig Wilhelm svůj dvůr a rezidenci v Ostrově, kam se také koncem roku 1690 oba přestěhovali. Když se blížili po několika dnech cesty k cíli, unavený kočí přehlédl díru na cestě a vůz i s nákladem se převrhl. Naštěstí se nikomu nic nestalo, ale povoz byl nepojízdný. Oba manželé seděli v jiném voze a tak markrabě rozhodl, že nechá naložený vůz na místě se dvěma zbrojnoši a ostatní povozy dojedou poslední kilometr do cíle. Poslal ze zámku na místo nehody koláře s nádeníky a ti po několika hodinách, když vůz opravili a znovu naložili, dojeli do sídla v pořádku. Jediné, čeho si nikdo nevšiml, byl poškozený pytel s kufry, ze kterého se několik drobností vysypalo do vysoké trávy. Mezi těmito malými předměty byl i prsten Evelína. Byl podzim a hned druhý den napadl první sníh. Na jaře příštího roku, když sněhová pokrývka konečně zmizela, byl již prsten přikryt vrstvou ležící trávy.
Ahoj Stráco, krásný příběh….docela bych byla ráda, aby někdo ten prsten našel a příběh by měl pokračování… Tak se koukej vydat správným směrem s tou “ minolovkou“ a najdi krásný prsten jménem Evelína… Mnoho zdaru do další tvorby přeje Lydie